Słoneczne dni napawają nas optymizmem. Zazwyczaj jesteśmy wówczas bardziej radośni, uśmiechnięci, życzliwy. Musimy jednak pamiętać o tym, że słońce może być rakotwórcze. W niektórych przypadkach nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe doprowadza do rozwoju najgroźniejszego raka skóry, jakim jest czerniak. Czego należy unikać, i jak się bezpiecznie opalać (Rossmann.pl) aby nie nabawić się tego nowotworu ?

Ratunek dla skóry

Czerniak - zapobieganiePrzede wszystkim powinniśmy wystrzegać się przebywania na słońcu. Szczególnie latem, gdy temperatura jest wysoka, warto pozostać w mieszkaniu bądź wybierać zacienione miejsca. Jeśli jednak jesteśmy w słoneczne dni zmuszeni do wyjścia, należy odpowiednio zabezpieczyć skórę, zwłaszcza w godzinach od 11:00 do 15:00, kiedy to jesteśmy najbardziej narażeni na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego. Warto wówczas zastosować kremy z filtrem UV, a także zabezpieczyć skórę chroniącymi przed słońcem ubraniami. Dobre rozwiązanie stanowią w tym wypadku gęsto tkane materiały, zwłaszcza bawełna.

Unikać należy również korzystania z solarium, gdyż łóżka opalające emitują zbliżone do słonecznego promieniowanie oraz kosmetyków niewiadomego pochodzenia przyspieszających osiągnięcie opalenizny.