Czerniak paznokcia jest nowotworem skóry, który lokuje się pod paznokciem, dlatego często określany jest również jako czerniak podpaznokciowy. Szansę na wyleczenie czerniaka podpaznokciowego daje intensywna terapia, a przede wszystkim wczesne wykrycie nowotworu.

Objawy czerniaka paznokcia

Czerniak podpaznokciowy objawia się jako bardzo ciemna plama pod paznokciem. Wyglądem do złudzenia przypomina zwyczajnego krwiaka, dlatego też często diagnoza jest opóźniona. Z drugiej jednak strony, w łatwy sposób można rozróżnić krwiaka od czerniaka, gdyż ten pierwszy stosunkowo szybko znika. Przesuwa się on bowiem wraz z nieustannie rosnącym paznokciem i po kilku obcięciach paznokci już go nie ma. Czerniak paznokcia natomiast nie przesuwa się w ogóle i niestety samoistnie nigdy nie znika.

Bardzo często czerniak paznokcia jest również mylony z jego grzybicą. Dlatego też, jeśli podejmuje się leczenie grzybicy i nie daje ono żadnych rezultatów, koniecznie trzeba się jak najszybciej skontaktować z onkologiem, który prawdopodobnie zleci specjalistyczne badania.

Leczenie czerniaka paznokcia

Leczenie najczęściej polega po prostu na amputacji palca, na którym pojawił się nowotwór. Czasami nie jest konieczne obcinanie całego palca, lecz wystarczy usunięcie jego części. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zaawansowany jest nowotwór, a przede wszystkim jak jest duży.

W przypadku niewielkiego, a przede wszystkim niegrubego czerniaka, który jeszcze niezbyt się rozwinął, rokowania są bardzo dobre. Zaawansowany czerniak podpaznokciowy jednak często okazuje się nieuleczalny.