Czy korzystanie z solarium przyczynia się do powstawania czerniaka?

Regularne korzystanie z solarium znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka, uważanego za najgroźniejszy, złośliwy nowotwór skóry. Obecny wzrost zachorowań spowodowany jest brakiem odpowiedniej profilaktyki poparzeń słonecznych oraz wiedzy na temat szkodliwości promieniowania ultrafioletowego.

Czym jest czerniak?

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który należy do najbardziej agresywnych odmian. Jest najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród ludzi w młodym wieku. Według statystyk, odpowiada za śmierć nawet 80% wszystkich chorych cierpiących na nowotwory skórne. Bardzo często choroba wykrywana jest zbyt późno, w związku z czym leczenie nie ma szans przynieść pożądanej efektywności. Czerniaki mogą się ponadto rozrastać i tworzyć przerzuty, które są jeszcze trudniejsze do wyleczenia. Szanse na remisję wzrastają wraz z wczesnym rozpoznaniem choroby, dlatego tak ważne jest jej szybkie i prawidłowe rozpoznanie.

Solarium a czerniak

Jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju czerniaka i innych nowotworów skóry jest promieniowanie UV. Najbardziej narażone na niekorzystne działanie tych promieni są osoby spędzające dużo czasu przy dużym nasłonecznieniu na świeżym powietrzu, a także korzystające z solariów. Ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta nawet o połowę przy regularnym opalaniu ciała lampami UV. Emitowane przez nie promieniowanie ultrafioletowe jest niemal dziesięciokrotnie większe od zwykłego promieniowania słonecznego. Solarium jest szczególnie szkodliwe w okresie jesiennym i zimowym, kiedy skóra jest nieprzygotowana i pozbawiona niezbędnej ochrony wewnętrznej. Prowadzi to nagłych oraz niekontrolowanych zmian komórkowych, a tym samym rozwoju nowotworów.

Przeciwwskazania do korzystania z solarium

Biorąc pod uwagę jego ogólną szkodliwość, wyróżnić można dość istotne dla korzystania z solarium przeciwwskazania. Najbardziej narażone na czerniaka są osoby posiadające jaśniejszą karnację, włosy oraz oczy. Do grupy ryzyka należą także ludzie z przebarwieniami, piegami czy znamionami, którzy zdecydowanie powinni unikać solarium i częstej ekspozycji na promienie UV. Istotnym czynnikiem zwiększającym szanse na zachorowanie może być ponadto słaba tolerancja na słońce oraz przebyte w przeszłości oparzenie słoneczne. Nie bez znaczenia pozostaje historia nowotworów skóry i czerniaków w rodzinie.

Szkodliwość solarium

Zmiany nowotworowe skóry najczęściej objawiają się na odsłoniętych częściach ciała, ale mogą także wystąpić na powierzchni skóry całościowo. Niektóre z nich wykryć można samodzielnie. Czerniaki nie powstają jednak z dnia na dzień, a ich rozwój jest wieloetapowym i długotrwałym procesem. We wczesnym stadium da się je wyleczyć za pomocą nieskomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Mając na uwadze szkodliwość solarium warto jednak pamiętać, że część zmian nie przekształca się w nowotwory złośliwe. Optymalnym rozwiązaniem jest korzystanie z innych form opalania, na przykład nieinwazyjnych samoopalaczy lub całkowicie bezpiecznych dla zdrowia skóry natrysków.