Chociaż tak wiele mówi się o tym, jak chronić się przed jednym z najgroźniejszych nowotworów, czyli przed czerniakiem, wciąż bardzo wiele osób popełnia podstawowe błędy, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na tą chorobę. Wystarczyłoby lepiej chronić swoją skórę przed słońcem, czyli używać dobrych kosmetyków z wysokim filtrem, nie doprowadzać do poparzeń słonecznych, czyli mówiąc prostymi słowami nie spiekać się na raka. Poza tym kontrolować, czy pieprzyki, które już posiadamy na swojej skórze, nie zmieniają swojego wyglądu, a także czy nie pojawiają się nowe. Tak niewiele, a tak wiele!

Groźne pieprzyki

Chyba nie ma osoby, na skórze której nie udałoby się zaobserwować pieprzyków i znamion. Co więcej, po upalnym lecie, takim jak na przykład to tegoroczne, na skórze miejsc wyjątkowo narażonych na działanie promieni słonecznych, mogą pojawić się nowe pieprzyki. Mowa tu o ramionach i rękach, plecach, twarzy, nogach czy dekolcie. Warto zwracać baczną uwagę na stan swoich pieprzyków, a miejsca takie jak plecy, tylna część ud, kark czy uszy, sprawdzać przy pomocy drugiej osoby. Samemu jest bardzo trudno zauważyć, czy pieprzyk, który ma się w takim miejscu „od zawsze” nie zmienia swojego wyglądu. Jeżeli cokolwiek nas zaniepokoi, niezwłocznie należy udać się na konsultację do dermatologa.

Usuwanie znamion barwnikowych

Tylko dermatolog jest w stanie ocenić, czy dany pieprzyk rzeczywiście wygląda niebezpiecznie, a zatem czy należy niezwłocznie go usunąć, a pobraną tkankę wysłać do dalszej diagnostyki. Dermatolodzy oceniają pieprzyki między innymi zgodnie z metodą zwaną ABCDE. Na czym ona polega? Dokonują bardzo dokładnej obserwacji konkretnego pieprzyka, biorąc pod uwagę kilka ważnych parametrów. Poniżej rozwinięcie skrótu oraz wyjaśnienie, na co zwraca uwagę dermatolog podczas oględzin.

A- asymetria
Im znamię jest bardziej asymetryczne, tym większe ryzyko przekształcenia się go w czerniaka

B- brzegi
Nieregularne brzegi pieprzyka stanowią większe ryzyko, że pieprzyk ten może być potencjalnie groźny

C- kolor
Niebezpieczny jest nierówny rozkład barwnika, szczególnie jeżeli znamię wcześniej miało jednolity kolor

D- wielkość
Potencjalnie niebezpieczne mogą być pieprzyki powyżej 5 mm średnicy

E- ewolucja
Ocena tego, jak pieprzyk zmieniał się w ostatnich trzech miesiącach.

W przypadku ostatniego punktu bardzo ważne jest to, by regularnie samemu obserwować pieprzyki i oceniać, czy się one nie zmieniają.

Wycinanie znamion jako profilaktyka czerniaka

Jeżeli obserwowany przez dermatologa pieprzyk zaniepokoi go, z pewnością będzie on doradzał jego usunięcie. Czasami lekarze wskazują również, by usuwać te pieprzyki, które znajdują się w miejscach bardzo narażonych na działanie słońca, albo które ulegają ciągłemu otarciu przez ubranie. Podrażnienie pieprzyka może bowiem być niebezpieczne. Wycinanie znamion jest skutecznym sposobem przeciwdziałania rakowi czerniakowi. To zabieg naprawdę szybki, tak naprawdę mało inwazyjny, bardzo mało bolesny, a mogący zdziałać naprawdę dużo dobrego.
Ile kosztuje usunięcie pieprzyka? Jeżeli zabieg zrobimy w ramach ubezpieczenia NFZ, nie będzie kosztował nic. Jeżeli w prywatnej klinice, cena będzie wahała się w zależności od metody ( czy chirurgicznie, czy laserowo). Najczęściej widełki cenowe dotyczą kwoty od około 150 złotych do około 500 złotych. Cena może różnić się w zależności od miasta oraz prestiżu kliniki.